Halı Temizleme Önerileri

Halı Temizleme Önerileri

Yaşam alanlarımızın en önemli eşyaları arasında yer alan halılar birçok sebepten dolayı kirlenebilir. Çoğunlukla halılarda düzenli olarak profesyonel temizlik yapılması gerekir. Anca bazen halının yalnızca bir kısmında leke olur ve kişiler bu lekeyi evde temizlemek ister. Bunu isteyen kişiler için halı temizleme önerileri vermek istiyoruz. Basit birkaç yöntemle sizler de kolaylıkla evde halınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemlerle ara ara halılarınızı temizlediğinizde hem daha az profesyonel hizmete ihtiyaç duyar hem de halıların üzerinde kalıcı lekelerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Halı Silmek İçin Nasıl Bez Kullanılır?

Halı temizliğindeki en önemli konuların başında nasıl bir bez kullanılması gerektiği gelir. Halı silme işlemi yıkama işleminden farklıdır ve bu işlem sırasında halının çok fazla ıslanmaması gerekir. Halınızı silerken çok fazla ıslanmaması için mutlaka buna uygun olan mikrofiber bezleri kullanmanız gerekir. Halı bezi olarak satılan yüksek fiyatlı ürünlere hiç gerek olmadığını piyasada bulunan mikrofiber bezlerinde oldukça iş göreceğini söyleyebiliriz. Bez yerine fırça kullanmak istediğinizde de yumuşak olan modellerin tercih edilmesi gerekir. Böylece halıyı yıpratmadan temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Evde halı yıkamanın püf noktaları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bazı kişiler halı temizliği için profesyonel destek almak yerine evde kendisi bu işlemi yapmak istemektedir. Bu işlemi yapmak isteyenler için evde nasıl halı yıkanır ve nelere dikkat edilir bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

halı yıkama önerileri
  • Halılarınızı elde yıkamak istediğinizde ön hazırlık için süpürge veya fırça yardımı ile tozunu önden almanız gerekir. Bu sayede halınızı ıslattığınızda tozlar çamurlaşmayacaktır.
  • Evde halı yıkamaya karar verdiğinizde bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri halınızı çok iyi bir şekilde durulamanız ve çok fazla güneşe maruz kalmadan da tam olarak kurutmanız gerektiğidir. Bu aşamalarda başarısız olursanız halınızda bakteri oluşabilir. Tabi aynı zamanda halınız yıkanmasına rağmen hijyenik olmaz ve koku oluşur.
  • Halı temizliğinde eğer halılar saçaklı ise bu alanlara da ayrıca özen gösterilmesi gerekir. Su deterjan ve uygun bir fırça yardımı ile saçakların güzelce fırçalanması ve bu şekilde temizlenmesi gerekir.
  • Eğer halı temizliği için makine kullanacaksanız hem makinenin inceliklerini bilmeli hem de hangi deterjanı kullanacağınıza iyi karar vermeniz gerekir. Piyasada halı yıkama makinelerinde kullanılmak üzere birçok etkili ürün bulunmaktadır.
  • Evde halı yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri genel olarak deterjan seçimidir. Kimyasal oranı çok yüksek olan ürünler yerine karbonat ve sirke gibi doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.
  • Halıların hem lekelerden arınmasını hem de parlak olmasını istiyorsanız beyaz sirke kullanabilirsiniz.
  • Halıların üzerindeki lekelerden etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız da çamaşır sodası kullanabilirsiniz.

Doğal Ürünlerle Halı Lekesi Temizliği

Doğal ürünlerle halı lekesi temizliği oldukça işinize yarayacak önemli bilgiler içerir. Her evde bulunan birçok mucizevi ürünle kolayca halı temizliği yapılabilir. Bu ürünler neler ve nasıl kullanılır sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Karbonat ile Halı Temizliği

Karbonat ile halı temizliği oldukça kolay bir yöntemdir. Halının özellikle bir bölümüne bir şeyler döküldüğünde kolaylıkla bu şekilde temizleme yapılabilir. Bu yöntemi uygularken öncelikle halıya dökülen sıvı şeyleri kuru bir bezle bastıra bastıra almanız gerekir. Daha sonra lekeli olan bölgeye her yerini kaplayacak şekilde karbonat serpilmelidir. Birkaç dakika bekletildikten sonra su ile halıyı silin ve durulamasını yapın. Bu işlem sonrasında halınızın üzerindeki lekelerin çıktığını görebilirsiniz.

Su ve Sirke ile Halı Temizleme

Su ve sirke ile halı temizleme çok kullanılan yöntemlerden biridir. Sirke özellikle halının dokusunu bozmadan etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar. Bu yöntem ile halı temizlemek için yapmanız gerekenler;

antalya yerinde halı yıkama hizmeti
  • Öncelikle 1 litre su ile çay bardağının 4/1 kadar beyaz sirkeyi karıştırın.
  • Bir sprey şişesine bu karşımı koyarak halının lekeli kısımlarına uygulayın.
  • Sonrasında bölgeyi nemli bir bezle silerek, durulayın.

Limon ile Halı Lekesi Temizleme

Limon ile halı lekesi temizleme işlemi özellikle çay lekeleri için çok etkili bir yöntemdir. Halınızın üzerindeki lekeli kısma bunun için bol limon suyu dökmeniz gerekir. Daha sonra 1 saat kadar beklemeniz gerekir. Bekleme işleminin ardından bölgeyi silip, durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Silme ve aşamasında sabun kullanarak temizlediğinizde daha etkili sonuçlar alırsınız.

Uzman Halı Yıkama Hizmeti

Halı temizleme önerileri ile sizlerde evinizde kolaylıkla halılarınızı pratik şekilde temizleyebilirsiniz. Belirli dönemlerde derinlemesine etkin bir temizlik yapılmasıda gereklidir. Antalya Emirgan Halı Yıkama firmamız en iyi halı temizliği için, peryodik olarak halılarınızı profesyonel bir şekilde yıkatmanızı tavsiye etmektedir. Sağlığınız için uzman desteği almanız en önemli etkendir. Halı Yıkama Hizmetleri için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir