Koltuk Temizleme Önerileri

Koltuk Temizleme Önerileri

Koltuklar sıklıkla kirlenen eşyalar olduğu için birçok ev hanımı genel olarak koltuk temizleme önerileri ister. Genel olarak bu eşyaların temizlenmesinin en iyi yolu profesyonel yıkama ve temizleme işlemleri olsa da bazen evde kendi yöntemlerinizle de rahatlıkla koltukları temizleyebilirsiniz. Bazen koltuğun sadece küçük bir alanı lekelenir veya bir şeyler dökülür. Bu gibi durumlarda koltuğun tamamını temizletmeniz gereksiz masraftır. Bunun yerine sizler de evde birkaç basit işlemle koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Farklı Kumaşlar İçin Pratik Koltuk Temizliği

Koltuk temizliği evde yapılmak istendiğinde kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detaylardan biri koltuğun kumaşının türüdür. Profesyonel hizmet aldığınızda ekipler kumaşın türüne göre ürün kullanmakta ve aynı zamanda da dikkatli olmaktadır. Sonuç olarak her kumaş türünde aynı ürünlerin ve yöntemlerin kullanılması mümkün değildir. Farklı kumaş için pratik koltuk temizliği nasıl yapılır ve kumaşlarda nelere dikkat edilir sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Koltuklarınıza kırıntı, kahve, çay, dondurma veya pasta gibi yiyecekler dökülüp leke oluşturduğunda endişelenmenize hiç gerek yoktur. Çünkü koltuğunuzun kumaşını bilirseniz tüm lekeleri kolaylıkla temizlemek mümkündür. Hatta bazı kumaşların temizliği için evdeki çok basit ürünler bile yeterlidir. Sizlere yazımızda en popüler koltuk kumaşları olan deri, keten ve kadife koltukların temizliği konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Deri Koltukların Temizlenmesi

Deri koltukların temizlenmesi kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında gelir. Her ne kadar diğer koltuk türlerine göre daha kolay temizlendiği düşünülse de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu kumaş türündeki koltukları pratik bir şekilde temizlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise sizlere sadece sirke ve zeytinyağı ile basit bir şekilde yapacağınız karışımla deri koltuk temizliğinden bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;

koltuk temizleme önerileri
 • Derin bir kabın içinde öncelikle zeytinyağı ve sirkeyi karıştırın.
 • Hazırladığınız bu karışımı bir sprey şişesine koyarak kullanmaya başlayın.
 • Deri koltuğunuzun isterseniz bir bölümüne isterseniz de tamamına bu spreyi sıkın.
 • Daha sonra yumuşak, nemli bir bezle koltuğunuzu güzelce silin.

Bu yöntem sayesinde hem deri koltuklarınız zarar görmeyecek hem de çok daha uygun fiyatlarla, sağlıklı bir şekilde temizlenecektir.

Pamuklu Koltukların Temizlenmesi

Pamuklu koltukların temizlenmesi için evdeki çok basit iki malzemeyi kullanabilirsiniz. Bu malzemeler sabun ve sirkedir. İhtiyacınız olan malzemeler;

 • 1 fincan ılık su
 • 1 kahve fincanı sirke
 • Çeyrek su bardağı Arap sabunu veya sıvı sabun

Tüm bu malzemeyi bir kabın içinde karıştırmanız ve iyice erittikten sonra da bir sprey şişesine koymanız gerekir. Hazırladığınız bu karışımı koltuğun lekeli kısımlarına sıkmanız gerekir. Sonrasında da nemli bir bez yardımıyla alanı temizleyebilirsiniz.

uzman koltuk temizleme

Kadife Koltukların Temizlenmesi

Kadife koltukların temizlenmesi için ihtiyacınız olan tek ürünün bulaşık deterjanı olduğunu söylesek. Yanlış duymadığınız her evde mutlaka bulunan bulaşık deterjanı ile kadife koltuklarınızdaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Bir bardak ılık su ile bir yemek kaşığı kadar bulaşık deterjanını karıştırın.
 • Hazırladığınız bu karşımı uygun bir sprey şişesine koyun ve güzelce çalkalayın.
 • Koltuğunuzda leke olan yerlere bu doğal temizleyiciyi sıkın ve bir süre bekletin.
 • Daha sonra nemli bir bez yardımı ile hafif hareketlerle kadife koltuğunuzu silerek tüm lekeleri kolayca çıkarın.

Tüm Yüzeyler İçin Aspirin Temizleyici

Koltuğunuzun kumaşı ne olursa olsun rahatlıkla kullanabileceğiniz bir temizleme yönteminden bahsetmek istiyoruz. İşlem için gerekli malzemeler;

 • 1 bardak su
 • Çok amaçlı aspirin temizleyici spreyler

Bu iki malzeme ile koltuğunuzun kumaşı ne olursa olsun rahatlıkla temizleme işlemi yapabilirsiniz. Uygulama aşamasında öncelikle çok amaçlı aspirin temizleyicinizi bir miktar su ile seyreltmeniz gerekir. Böylece koltuk kumaşında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Bu ürünle lekeli olan kısımlara uygulama yapabilir ve sonrasında nemli bir bezle silebilirsiniz.

Tay Tüyü Koltuk Temizleme

Tay tüyü bir koltuğunuz varsa ekstra hassas davranabilirsiniz çünkü bu kumaşlar çok daha hassas bir yapıdadır. Tay tüyü koltuk temizleme işlemlerinde evde uygulayabileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bu uygulama için yalnızca sabun, sirke veya şampuana ihtiyacınız olacaktır. Uygulama aşamasında;

 • Sabun, sirke veya şampuanı 1 su bardağı ılık su içinde karıştırın. Uygulama için bu üç ürünü birlikte kullanmanıza gerek yoktur. Sadece birini seçerek ılık suyla karıştırmanız gerekir.
 • Lekelerin olduğu yere karışımı uyguladıktan sonra temizlik bezinizi su ile ıslatıp temizliğe geçmeniz gerekir.

Koltuk temizleme önerileri isteyenler için birbirinden farklı kumaş türlerinde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsetmeye çalıştık. Sizler de bu yöntemlerle kolaylıkla koltuklarınızı evde kendiniz temizleyebilirsiniz.

EN İYİ KOLTUK TEMİZLEME

Antalya Emirgan Halı yıkama firmamız en hijyenik koltuk temizliği için, peryodik olarak profesyonel yıkama işlemini tavsiye etmektedir. Koltuk yıkama hizmetleri için bizimle iletşime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir